Fotografia ślubna Gorzów

Polecam

Tacy fotograficy

Fotografia ślubna GorzówFotografia ślubna to nie jest zbyt dobrze postrzegana dziedzina wśród fotografów profesjonalistów.

Najczęściej odbierana jest jako tak zwana "chałtura", nie ma miejsca na artystyczną finezje, bo trzeba zadowolić klienta.

Ale to nie do końca prawda. Dobry fotograf (portrecista) potrafi z czegoś tak komercyjnego...i "przaśnego", jak fotografia ślubna zrobić coś wyjątkowego. Tylko, że tacy fotograficy bardziej się cenią i nie narzekają na brak klientów - rezerwować trzeba z dużym wyprzedzeniem.

Jednak pamiętajmy, ze zdjęcia ślubne mają być pamiątką nie tylko na całe życie, ale i pokolenia - jak się ogląda wytwory niektórych "artystów", to naprawdę jest się czego wstydzić.

Ten jeden raz w życiu, warto sprawę przemyśleć, pooglądać portfolia wielu fotografów zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Jeszcze jedna ważna uwaga - nie zawsze to, co widać na stronie internetowej dobrze prezentuje umiejętności fotografa - najlepiej, jeśli oprócz standardowej galerii jest jeszcze blog, gdzie wrzucane są na bieżąco efekty pracy.

Ba, zdarza się nawet kradzież cudzych zdjęć i podpisywanie własnym nazwiskiem. Przede wszystkim ustalmy budżet, jakim dysponujemy.
Czasem warto zrezygnować z czegoś (na przykład z zaproszenia dalekiej rodziny), aby więcej przeznaczyć na zdjęcia.

Jednak rzeczywistość wygląda inaczej - to najczęściej na fotografii ślubnej oszczędza się najczęściej.

A jakie są skutki? Zdjęcia źle technicznie wykonane, dziwne plenery, czy też po prostu nieudane kadry.

Zdjęcia ślubne można podzielić

Zdjęcia ślubne można podzielić na pare kategorii - mamy zdjęcia z przygotowań, z kościoła, z wesela i plenerowe.
Ciężko powiedzieć, czy warto płacić za każdy element. Oprócz sesji plenerowych, zdjęcia mają specyfikę reportażu. To wymaga od fotografa wiedzy, sprzętu i talentu w tej dziedzinie.

Wielu robi zachwycające sesje pozowane, ale reszta zdjęć ma już gorszy poziom. Jeżeli chcemy wydać mniej, ale nadal mieć wyjątkowe zdjęcia, warto zdecydować się tylko na sesję plenerową - po pierwsze łatwiej załapać się na termin, po drugie zaoszczędzimy pieniądze.

A zdjęcia z pozostałych etapów ślubu może zrobić ktokolwiek z bliskich. Doradzam tę opcję, ponieważ jeśli mamy do wyboru taniego (czyli najczęściej kiepskiego) fotografa, który zrobi wszystkie rodzaje zdjęć, a droższą usługę profesjonalisty, ale w ograniczonym zakresie - naprawdę, lepiej zdecydować się na to drugie.

Lepiej posiadać JAKIEŚ dobre zdjęcia, niż WSZYSTKIE kiepskie, lub w najlepszym wypadku przeciętne.

Nie zapominajmy - to nie sprzęt robi zdjęcia, tylko fotograf!

To są trzy

Fotografia ślubna w ujęciu technicznym to również temat warty poruszenia. Więc zaczynamy. Jak wspominałam, mimo że poziom większości fotografii ślubnych jest zasadniczo dość niski, to zdarzają się również fotografie wybitne. O czym należy pamiętać, to fakt, że nie najlepszy sprzęt robi zdjęcia, ale człowiek, który ma jakieś doświadczenie, pasję i talent. To są trzy najbardziej istotne aspekty.
Nie zapominajmy, że fotografia jest częścią sztuki.
Najczęściej ma charakter użytkowy, jednak powinna reprezentować pewien poziom.
Jasne, że nie mam tutaj na myśli rodzinnych ujęć, czy tez fejsbuczkowych fotek.

Chodzi mi o to, ze jeżeli ktoś za te zdjęcia płaci, to powinny być warte tego - koniec kropka.

A często wśród tzw.
profesjonalistów, poziom jest niższy, niż aspirujących amatorów, którzy na zdjęciach nie zarabiają.
I tak nie powinno być. Z drugiej strony rynek jest wolny, ktoś za te zdjęcia przecież z własnej woli płaci.

No właśnie...

jednak nie zawsze jest to takie oczywiste. W internecie można znaleźć historie wielu małżeństw, które zostały po prostu oszukane, bo fotograf pokazał im zdjęcia, które tak naprawdę nie zostały zrobione przez niego. I na tej podstawie Państwo Młodzi go wybrali.
Smutne, ale prawdziwe.
Z tego powodu należy dokładnie zweryfikować danego fotografa, bo naprawdę złe zdjęcia mogą zrujnować ten ważny dzień.

Dobre zdjęcie broni się samo

Pozostajemy w temacie fotografii ślubnej.
Ten tekst będzie dla tych, którzy mają większe wymagania.
Jeśli zależy wam na naprawdę wyjątkowych fotografiach ślubnych, to czeka was niełatwe zadanie. Jak wspominałam, poziom większości zdjęć ślubnych jest dość niski.

Bardzo mnie to martwi, ponieważ warto pokazywać szerzej dobrą fotografię i uwrażliwiać ludzi.

Niestety, zbyt wielu fotografów o fotografii często nie wie nic.
Kadry centralne, prześwietlenia, zły dobór światła, czy też sztuczne pozy pozujących par, tworzą zły koktajl.

A do tego kiepska obróbka zdjęć, która wielu "profesjonalistów" kwalifikowałaby do tytułu "mistrzów Photoshopa". To tyle, jeżeli chodzi o ponurą rzeczywistość.

Prawdę mówiąc, nie brakuje dzięki Bogu dobrych fotografów ślubnych, którzy wykonują całkiem dobre fotografie - naturalne kadry, prawidłowe oświetlenie, przemyślane sesje.

Do tego minimalna obróbka, lekki retusz, korekcja światła, czy nasycenia - do tego nawet nie trzeba Photoshopa! Pamiętajmy - dobre zdjęcie broni się samo.
I będzie się bronić z upływem czasu, natomiast kiczowate przeróbki w Photoshopie będą po prostu powodem do wstydu.

Warto to wziąć pod uwagę.

Moim zdaniem

Fotografia ślubna to bardzo ciekawy temat, zwłaszcza gdy rozważymy go od strony... fotografii. Zdecydowanie jest to fotografia komercyjna, jednak czy mimo wszystko także artystyczna? Niestety, większość zdjęć ślubnych reprezentuje dość żenujący poziom, nawet pod aspektem techniki fotografowania, a co dopiero jeśli chodzi o artyzm.
W wypadku tego rodzaju usługi decydujący głos ma rynek, z tego powodu liczy się - najczęściej cena. Ja mam z tym czynnikiem pewien kłopot, ponieważ część "profesjonalistów" reprezentuje taki żenujący poziom, że równie dobrze zdjęcia mógłby wykonywać KTOKOLWIEK z zaproszonych gości.
Ale usługi takich "artystów" są zwyczajnie tanie. Inna kwestia, że są także fotografie wyjątkowe.
Za tym idzie odpowiednio wysoka cena, oraz problemy z rezerwacją terminu.
Co nie powinno dziwić, jakość kosztuje, a i tak chętnych nie brakuje.

Czy warto mieć takiego artystę na własnym weselu? Cóż, to zależy jakie kto ma gusta.

Dobre fotografie zawsze będą piękną pamiątką, którą bez wstydu można prezentować następnym pokoleniom.
Moim zdaniem - warto.
Bo to jedyne (poza wspomnieniami) co zostanie z tego wyjątkowego dnia.

efekt jest taki

Fotografia ślubna - zajęcie dla amatorów, czy profesjonalistów? Niestety - kilka lat temu przyszła moda na lustrzanki.
Pojawiły się modele z uproszczonymi funkcjami, z lekkiej plastikowej obudowy, z niewielkimi gabarytami. I nagle na rynku zrobiło się ciasno - przecież skoro mam taki super aparat, to mogę na tym zarobić, robiąc super zdjęcia na ślubach (no przecież wiadomo - super aparat sam robi super zdjęcia!) Bardzo niefajna sytuacja.

Bo ktoś, kto posiada talent i umiejętności (niesamowite - ale fotografia nie polega na naciśnięciu spustu migawki!) musi konkurować z kimś, komu wydaje się, że jest profesjonalnym fotografem, ponieważ posiada lustrzankę. Niestety - efekt jest taki, że wielu ludzi daje się nabrać.

Bo to przecież dwa, albo nawet trzy razy taniej, niż wynajęcie prawdziwego fotografa! Każdy kto podchodzi z pasją do robienia zdjęć ślubnych wie, jak wiele można stracić.
Bo to wymaga poświęcenia wielu godzin, niemałych środków zainwestowanych w sprzęt i przede wszystkim - dużego talentu, żeby pokazać to co w dniu brania ślubu jest najważniejsze.
Naprawdę - talentu nie kupi się za 300zł plus koszt fotoksiążki.
.

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: