Wytrzymałość sprzętu wspinaczkowego

raki sklepWytrzymałość sprzętu wspinaczkowego najlepiej sprawdza się w trakcie długich wypraw, podczas których wspinacze zmagają się ze zmienną pogodą, czasami ekstremalne niską temperaturą, silnymi opadami śniegu oraz porywistymi wiatrami.

Dlatego istnieją sklepy ze sprzętem wspinaczkowym przeznaczonym specjalnie na długie wyprawy, posiadającym odpowiednie zabezpieczenie i wytrzymałość, która została już przetestowana na różne sposoby.

Dobrze jest, więc znajdować w sklepach sprzęt ze specjalnymi certyfikatami, potwierdzającymi jego wytrzymałość w trudnych warunkach.

Będą to specjalne, grube liny i głęboko wbijające się haki oraz różnego rodzaju zaciski i elementy podtrzymujące nogę w sprzęcie wspinaczkowym.

O technice asekuracji

Wspinanie z własną asekuracją wymaga znacznie większego doświadczenia niż wspinaczka sportowa. Prócz umiejętności wspinaczkowych wymagana jest wiedza z zakresu poprawnego zakładania punktów asekuracyjnych. Do budowy przelotów podczas wspinaczki z własną asekuracją używa się kości biernych oraz mechanicznych (friendów), osadzanych w szczelinach i otworach skalnych, a także pętli zakładanych na turniczki lub duże bloki skalne, względnie przeciąganych przez skalne ucha.
Poprawnie osadzony przelot powinien wytrzymać udar dużej siły działającej z określonego kierunku przy ewentualnym odpadnięciu, a ponadto nie powinien wypaść przy lekkich szarpnięciach w szerszym zakresie kierunków, związanych z ruchem liny przy wspinaniu się ponad osadzonym przelotem.
Osadzanie kości w szczelinie skalnej w taki sposób, by ograniczyć ryzyko przypadkowego wypadnięcia, nazywane jest zacieraniem.

Do wyjmowania zatartych kości (a także głęboko wsuniętych friendów) używa się jebadełka.

Do przenoszenia dużej ilości szpeju, nieodłącznie towarzyszącemu wspinaczce z własną asekuracją, używa się szpejarek.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Asekuracja_w%C5%82asna

Gdzie kupować sprzęt wspinaczkowy?

raki sklep Coraz częściej nie tylko w dziedzinach sportowych możemy zauważyć znaczący wzrost liczby sklepów, które umożliwiają swoim klientom zamawianie towarów za pośrednictwem Internetu.

Wirtualna sprzedaż stała się bardzo popularna z uwagi na to, że pozwala ona na szybkie transakcje nawet w przypadku trudno dostępnych produktów.

Co więcej, w przypadku takiego zakupu, jak sprzęt wspinaczkowy, bardzo często możemy zaobserwować naprawdę sporą różnicę, jeśli chodzi o ceny w sklepach standardowych i internetowych.
Nic więc dziwnego, że ta forma zakupu staje się wciąż coraz bardziej popularna wśród klientów i można się spodziewać, że dalej wirtualna sprzedaż będzie się szybko rozwijała. .

Widok do druku:

raki sklep