Przy budowie z pewnością trzeba będzie mieć człowieka od pomiarów np.

.

Bez geodety nic nie mogłoby zostać wybudowane.
Artykuł o geodezji, wyliczeniach oraz opracowaniach geodezyjnych.

Mapa numeryczna w Wikipedii

geodeta Środa Śląska
Mapę numeryczną można utworzyć kilkoma sposobami z użyciem różnych metod pozyskiwania danych geograficznych1: geodezyjne pomiary bezpośrednie ? po pomiarze terenowym, jego wyniki są wprowadzane do komputera i odpowiednio przetwarzane do postaci mapy numerycznej; digitalizacja map kreskowych ? polega na przetworzeniu mapy z postaci papierowej do postaci numerycznej z użyciem: digitizera lub skanera.
Zeskanowany obraz jest następnie rektyfikowany oraz wektoryzowany na ekranie komputera. metody fotogrametryczne ? polegają na wykorzystaniu zdjęć lotniczych oraz naziemnych do pozyskiwania danych; metody teledetekcyjne ? polegają na wykorzystaniu obrazów satelitarnych utworzonych przez specjalne skanery umieszczone na pokładach satelitów. Niewątpliwą zaletą map numerycznych jest łatwość aktualizacji oraz możliwość natychmiastowej publikacji w trybie online.
W przeciwieństwie do mapy analogowej, mapa cyfrowa prezentowana jest w zmiennej skaliŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mapa_numeryczna

Geodezyjny wpis w dziennik budowy

Zanim ekipa budowlana rozpocznie pracę musi mieć dokładne wytyczenia budynku, zgodne z projektem zagospodarowania działki ? bez niego nie można rozpocząć wykopów pod fundamenty naszego domu.
Poprawne wytyczenia geodeta potwierdza wpisem do dziennika budowy. Geodeta musi również dokonać wytyczenia ław fundamentów, które również zostaną odnotowane w dzienniku. Prawa do wpisu do dziennika budowy mają między innymi geodeci, projektant, inspektor budowy, kierownik budowy. Dziennik budowy to jeden z ważniejszych dokumentów podczas inwestycji, ponieważ to w nim zamieszczone są informacje odnośnie projektu, przebiegu oraz zakończeniu budowy, wraz ze wszystkimi zgodami i podpisami.

Tyczenie i pomiary, czyli praca geodety

geodeta Środa Śląska Z usług geodety każdy kiedyś skorzysta, oczywiście prawdopodobnie dopiero, gdy zdecydujemy się na kupno jakiejś działki lub będziemy chcieli podzielić nieruchomość.
Ponieważ głównym zadaniem geodety jest pomiar nieruchomości, tyczenie budynków i granic terenu.
Dobrze jest wiedzieć kiedy jeszcze będziemy potrzebowali geodety, a będzie to w zasadzie zawsze kiedy będzie coś do zmierzenia i opisania na mapce. Szczególnie geodeta będzie potrzebny przy okazji budowy i przygotowań do budowy jakiegokolwiek budynku.

Jednak o tym może kiedy indziej..

Widok do druku:

geodeta Środa Śląska