maszyny cnc

Encyklopedycznie o obrabiarkach

maszyny cnc Co to jest frezarka? Niech Wikipedia to wyjaśni:
Frezarka ? obrabiarka przeznaczona do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych takich jak rowki, gwinty, koła zębate.

Narzędziem obróbczym stosowanym w frezarce jest frez.

Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką nazywa się frezowaniem. Frezarki mogą być jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Wyposażenie elektroniczne, rozbudowa funkcji oraz sterowanie numeryczne przekształciły konwencjonalną frezarkę w obrabiarkę CNC będącą elementem struktur zintegrowanego wytwarzania CIM. Najczęściej stosowane frezarki: pionowe poziome uniwersalne do drewna do kół zębatych do gwintów Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Frezarka

Wikipedia o początkach obrabiarek

Garść faktów o początkach skomputeryzowanych frezarek, z pomocą Wikipedii:
Pierwsze obrabiarki umożliwiające automatyzację produkcji były hard-wired, co oznacza iż mogły wykonywać tylko stałą, z góry przewidzianą sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania.

Po nich, na początku lat 50.

XX wieku, powstały pierwsze maszyny sterowane numerycznie (NC), do których programowania używano dziurkowanych taśm i kart.

Za początek sterowania numerycznego uznaje się rok 1952, a za twórców US Air Force i Johna Parsonsa współpracującego z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge, Massachusetts, USA.

Pierwszy system CNC używał typowego sprzętu NC, a komputer był użyty do kompensacji obliczeń i czasami do edycji.
Pierwszą obrabiarką uruchomioną w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D i taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy rozwój technologii CNC nastąpił w latach 80., kiedy pojawiła się możliwość zastosowania mikrokomputerów. Technologia NC spowodowała niesamowitą rewolucję w przemyśle wytwórczym. Prawie każda firma z branży wyposażona jest w obrabiarki czy centra obróbkowe sterowane numerycznie. W ostatnich latach spadek cen sprzętu komputerowego oraz dostępność tanich komponentów mechanicznych spowodowały wzrost zainteresowania technikami CNC wśród mikroprzedsiębiorstw oraz hobbystów. Powstają w ten sposób liczne obrabiarki oraz drukarki 3D (RepRap, MakerBot).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control

Jak znaleźć satysfakcjonującą pracę?

Niestety, ale w dzisiejszych czasach sytuacja na rynku pracy nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać.
Znaczna część społeczeństwa ma spory problem ze znalezieniem dobrze płatnej, przynoszącej satysfakcję pracy.
Jesteśmy zmuszeni do długotrwałego poszukiwania zatrudnienia w wymarzonej branży.
Niewątpliwie, są takie stanowiska pracy, na które wciąż odnotowuje się deficyt potencjalnych kandydatów.

Przykładem są operatorzy obrabiarek CNC.

Statystyki pokazują, że branża produkcyjna stale się rozwija, wciąż powstają zupełnie nowe zakłady produkcyjne, w których poszukuje się operatorów rozmaitych obrabiarek. Warto pomyśleć o zdobyciu umiejętności oraz kompetencji właśnie w tym zakresie. .

Widok do druku:

maszyny cnc