Kupujemy mieszkanie - krótki tekst o tym, czy warto, czy nie warto, czy na kredyt, czy bez, a może jednak wynająć?.

Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem mieszkania, zapraszamy:

MdM - z oficjalnej strony rządu

apartamenty w łodzi
Kupno mieszkania to spore wyzwanie finansowe dla każdego młodego człowieka.
Dlatego od stycznia...2014 r.
kupujący swoje pierwsze ?M? mogą liczyć na pomoc państwa w ramach programu ?Mieszkanie dla młodych?. Pomoc polega na dofinansowaniu wkładu własnego.

Rodziny, w których pojawi się trzecie dziecko własne lub przysposobione, mogą dodatkowo dostać pomoc na wcześniejszą spłatę części kapitału kredytu.

Ponadto osoby, które rozpoczną budowę pierwszego własnego mieszkania (lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) mogą na nowych zasadach skorzystać z tzw.
częściowego zwrotu VAT na materiały budowlane.
Jakie warunki trzeba spełnić? nie można posiadać innego mieszkania (także w przeszłości) wiek do 35 lat (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka) zakup na rynku pierwotnym lokalu mieszkalnego do 75 m2 lub domu jednorodzinnego do 100 m2, albo odpowiednio do 85m2 i 110 m2 - jeżeli nabywca wychowuje min.

3 dzieci zaciągnięty kredyt na co najmniej 50% ceny mieszkania, na co najmniej 15 latŹródło: https://rodzina.gov.pl/mieszkanie/program-mieszkanie-dla-mlodych

Kredyt hipoteczny - wybór, czy konieczność?

apartamenty w łodziKiedy po wielu trudach i znojach znajdziesz wreszcie swoje upragnione mieszkanie, zaczyna pojawiać się problem pozyskania wystarczających środków na zakup.
Oszczędności zazwyczaj nie wystarczą.
Większość z nas decyduje się zaciągnąć kredyt na mieszkanie.
Dzięki temu posunięciu nabywca nieruchomości (a raczej: praw do nieruchomości) może dokonać zakupu za środki pieniężne, których faktycznie jeszcze nie zarobił.

W ciągu kolejnych kilku (a nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu) lat musi spłacać bankowi raty za udzielony kredyt mieszkaniowy.

Z racji ogromnej konkurencji na rynku, kredyt na mieszkanie powinien zostać wybrany mądrze, po uprzednim przeanalizowaniu różnych ofert kredytów mieszkaniowych.

Ważna jest cena kredytu na mieszkanie i jego dostępność.

Wynająć, czy kupić - oto jest pytanie

Zarobki na to nie pozwalają.
Wiele osób więc wynajmuje mieszkania u innych. Aby kupić mieszkanie trzeba dysponować odpowiednią ilością pieniędzy. Z reguły są to kwoty od 60 tyś.

( okazje np.

zadłużone kawalerki odkupowane od spółdzielni) wzwyż.

Dwupokojowe mieszkanie w mieście średniej wielkości można już kupić w okolicach 130 tyś.

PLN. Aby taką sumę uzbierać trzeba przede wszystkim dobrze zarabiać i dość solidnie oszczędzać lub wyjechać na jakiś czas do pracy za granicę i również mocno oszczędzać. Najłatwiejszą więc opcją na zakup mieszkania pozostaje kredyt pod warunkiem, że posiadamy zdolność kredytową. W zależności na jaką kwotę weźmiemy kredyt i na ile lat sobie go rozłożymy miesięczna rata będzie nas wynosiła od ok 800zł.
wzwyż. Przykładowo przy kredycie na 130 tyś.
rozłożonym na 35 lat rata miesięczna będzie nas wynosiła ok. 750zł.

Przy tej samej wartości kredytu rozłożonego na 10 lat rata może już wynosić ok 1350zł miesięcznie..

Widok do druku:

apartamenty w łodzi

Poprzednie wpisy:

Następne wpisy: