Dlaczego warto wybrać odnawialne źródła energii ?

panele słoneczne dystrybucjaOdnawialne źródła energii są w ostatnich latach coraz bardziej popularne.
Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Najważniejsze jest to, że instalacja kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych na naszym dachu czy w pobliżu naszego domu sprawia, że produkujemy energię elektryczną w zgodzie z naturą.

Jest to coraz bardziej istotne w obliczu kończących się zapasów związanych z produkcją takiej energii tradycyjnymi metodami.

Co więcej, takie rozwiązanie jest również o wiele tańsze niż zakup energii elektrycznej z innych źródeł.
Co prawda, koszt takich instalacji jest dość znaczny, jednak zwraca się on już po kilku latach, więc jest to opłacalne przedsięwzięcie.

Gdzie ustawić kolektory?

Najbardziej popularny jest montaż kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych zakłada umieszczenie ich na dachu.
Oczywiście, w niektórych przypadkach ustawienie paneli słonecznych czy fotowoltaicznych na dachu nie jest możliwe, ale wtedy zazwyczaj instalacja może zostać postawiona w pobliżu ścian budynku, co także jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli posiadamy niewykorzystaną przestrzeń.
Takie wyliczenia, gdzie najlepiej ustawić panele fotowoltaiczne czy słoneczne, przeprowadzają zwykle specjaliści. Warto więc sięgnąć po radę eksperta w tym zakresie, który na pewno doradzi nam takie rozwiązanie, które najbardziej korzystnie pozwoli nam używać energię pochodzącą ze środowiska naturalnego.

Ogrzewanie słoneczne dla twojego domu

panele słoneczne dystrybucja
Ponieważ koszty otrzymywania energii elektrycznej ze światła słonecznego były zawsze wielokrotnie wyższe niż przy wykorzystaniu innych źródeł energii, przez długi czas była ona stosowana jedynie tam, gdzie ich wykorzystanie było bardzo utrudnione lub niemożliwe.
Przykładem takich zastosowań były: urządzenia przenośne wymagające niewielkich ilości energii, np.
kalkulatory, zegarki elektroniczne, trudno dostępne miejsca, gdzie doprowadzenie linii elektrycznej byłoby nieopłacalne, np.

domy stojące pojedynczo, kamery monitorujące, fotoradary, pojazdy, w których wykorzystanie innych źródeł energii byłoby nieopłacalne, np.

sztuczne satelity, jachty żaglowe, wozy kempingowe. Energetykę słoneczną wykorzystuje się coraz powszechniej.

Związane jest to, między innymi ze spadkiem cen (200-krotnym w latach 1977-2015 - patrz "ekonomika" poniżej), z większą dostępnością technologii, programami dofinansowania instalacji tego typu urządzeń, rosnącą świadomością ekologiczną oraz wzrostem cen energii pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Na rynku pojawiły się również nowe rozwiązania łączące tradycyjne źródła energii (np. LPG) z energią słoneczną, które umożliwiają uniezależnienie się od negatywnych warunków atmosferycznych (np. w czasie zimy). Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Zastosowanie_energii_s.C5.82onecznej.