pranie kanap wrocław

Sławojka

pranie kanap wrocław
Sławojka (także: wychodek, ustęp, wygódka, wybudka, latryna) ? rodzaj ubikacji; niewielka zamykana od wewnątrz budka, zazwyczaj wolnostojąca, z umieszczoną poziomo wewnątrz deską z otworem (pełniącą funkcję sedesu) nad suchym dołem, do którego wpadają fekalia.
Wyposażeniem wychodka był hak służący do wieszania pociętych kartek gazet lub czasopism zastępujących papier toaletowy.

Rolę haka zwykle pełnił ostro zakończony gwóźdź. Ten rodzaj ubikacji spotykany jest w Polsce w uboższych wsiach, a niekiedy w miastach, niedysponujących kanalizacją sanitarną ani ogólnospławną, jak również wszędzie tam, gdzie instalowanie rozwiązań bardziej technologicznie zaawansowanych nie ma ekonomicznego uzasadnienia.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awojka

Sprzątanie w kulturze

W polskiej kinematografii zapisało się kilka słynnych kreacji sprzątaczek: sprzątaczki w kultowej polskiej komedii Co mi zrobisz jak mnie złapiesz, sprzątaczka w klubie sportowym "Tęcza" grana w filmie Miś przez Hannę Skarżankę, w tej samej roli w filmie Ryś plejada gwiazd polskiego filmu: Grażyna Szapołowska, Joanna Żółkowska, Krystyna Janda, Dorota Stalińska, Anna Majcher i Beata Tyszkiewicz. Tytuł Une femme de ménage czyli Sprzątaczka nosi francuski film w reż.
Claude'a Berri z 2002 r.
Główne postacie sprzątaczek lub sprzątaczy można znaleźć również w innych filmach2: Good Will Hunting (1997, reż.
Gus Van Sant), Joe Dirt (2001, reż.
Dennie Gordon), My Life Without Me (2003, reż.
Isabel Coixet), Vera Drake (2004, reż.
Mike Leigh), Volver (2006, reż. Pedro Almodóvar), La Sconosciuta (2006, reż.

Giuseppe Tornatore). Wokół postaci sprzątaczki osnute bywają również fabuły utworów literackich: Jonathan Carroll Ale karuzela! w: Czarny koktail i inne opowiadania, Dom Wydawniczy REBIS, Warszawa 1998, ISBN 83-7120-681-X3, Barbara Ehrenreich Za grosze.

Pracować i (nie) przeżyć, Wydawnictwa W.A.B., Warszawa 2006, ISBN 83-7414-209-X4, Mary Gaitskill Veronica, Dom Wydawniczy REBIS, Warszawa 2006, ISBN 83-7301-879-43.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sprz%C4%85tacz

Pranie dywanu

Czyszczenie dywanu może wydawać się bardzo łatwą sprawą - wystarczy odkurzacz i kilka minut czasu oraz pracy przy odkurzaniu.
Otóż nic bardziej mylnego ;) O ile na zwykły kurz czy okruszki z ciastek to rzeczywiście pomaga.
Co jednak jeśli dywan zostanie bardziej zabrudzony? Rzecz jasna wszystko zależy od tego jakiego rodzaju ciężkie zabrudzenia znalazły się na dywanie i z jakiego materiały jest on wykonany. Najłatwiej czyści się dywany wykonane z materiałów sztucznych mało podatnych na plamy.
Wtedy nawet plamy z wina czy kawy nie stanowią wielkiego problemu.

Niestety do wyprania takiego dywanu potrzeba nie tylko specjalnych środków (te sypkie z marketów słabo działają) ale i odpowiedniego sprzętu - czyli odkurzacza piorącego lub odkurzacza z funkcją wsysania płynów. To jest jeszcze nic - największym kłopotem jest suszenie takiego dywanu - przecież nie można zostawić go mokrego na podłodze.

A nie każdy ma możliwość wywieszenia dywanu na zewnątrz. .

Widok do druku:

pranie kanap wrocław