Bieżnik - definicja

myjnia bezdotykowa biznes
Bieżnik - zewnętrzna część opony bezpośrednio stykająca się z drogą.
Jest wykonana jako gruba warstwa przywulkanizowana do osnowy, stanowi ochronę czoła opony przed uszkodzeniem oraz dzięki odpowiedniej rzeźbie zwiększa przyczepność opony do nawierzchni drogi.

Rowki w bieżniku mają na celu odprowadzanie wody i przeciwdziałanie poślizgom.

Rzeźba bieżnika jest wykonana odpowiednio do warunków, w których opona będzie pracować. Opony do jazd terenowych i po drogach gruntowych mają bieżniki o rzeźbie grubej i wypukłej, do jazdy po drogach o ulepszonych nawierzchniach - o rzeźbie drobnej i płaskiej, a do jazdy w różnych warunkach stosuje się bieżniki o rzeźbie pośredniej.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bie%C5%BCnik_(motoryzacja)

moc silnika

myjnia bezdotykowa biznes Któż z nas nie marzy o dodatkowej dawce koni pod maska swojego samochodu? Powszechnie przecież wiadomo, ze to właśnie moc silnika jest jedna z kluczowych kwestii, jeśli chodzi o satysfakcję z jazdy samochodem.
Jest bardzo wiele możliwości podniesienia osiągów w samochodzie.
Jedną z mniej inwazyjnych metod jest chiptuning.

Przynosi on relatywnie wysokie efekty w stosunku do nakładu kosztów, jakie musimy ponieść w celu dokonania takiej modyfikacji.

Nie jesteśmy narażeni na zakup wielu precyzyjnych, mechanicznych części.

Oczywistym tego następstwem jest także brak potrzeby pozostawiania samochodu w specjalistycznym serwisie na długie dni.
Należy jednak pamiętać, ze chiptuning to poważna ingerencja w mechanikę naszego pojazdu.
Zmiana oprogramowania sterującego silnikiem powoduje diametralną zmianę charakterystyki jego pracy.

Fabryczne oprogramowanie silnika stanowi najlepszy kompromis pomiędzy mocą, charakterystyką krzywej momentu obrotowego a także cech takich jak oszczędność, czy trwałość.

Decydując się na chiptuning musimy mieć świadomość tego, ze kompromis ten zostanie teraz mniej lub bardziej zachwiany.

Wzrośnie moc, ale na pewno odbędzie się to kosztem spalania.

Być może także elastyczności.
Modyfikacja taka musi być zatem przemyślaną decyzją.
W przeciwnym bądź razie, może czekać nas pasmo negatywnych niespodzianek.

Silnik iskrowy

Silnik iskrowy może być zbudowany w układzie silnika dwusuwowego, jak i w układzie czterosuwowym, istnieje jeszcze tzw.
silnik Wankla z obrotowym tłokiem (rotorem), jest jednak bardzo rzadko stosowany.
Odmiana czterosuwowa w wielu krajach nazywana jest silnikiem Otto. Zaletami silnika iskrowego są: łatwy rozruch niezależnie od temperatury zewnętrznej silnika, dobra szybkobieżność (szybka reakcja na "dodanie gazu"), łatwość uzyskiwania wysokich obrotów pracy, stosunkowo wysoka uzyskiwana moc, dość lekka konstrukcja, niezbyt skomplikowana konstrukcja układu zasilania. Te zalety są jednak okupione wadami, takimi jak: mniejsza sprawność energetyczna (większe jednostkowe zużycie paliwa), mniejsza trwałość w stosunku do silnika wysokoprężnego, ze względu na właściwości palne benzyny większe niebezpieczeństwo niekontrolowanego samozapłonu paliwa (w tym eksplozywnego) przy składowaniu i dostarczaniu go do silnika, niższy moment obrotowy w stosunku do silnika o podobnych parametrach z zapłonem samoczynnym, rozłożenie maksymalnych wartości momentu obrotowego w wyższym zakresie obrotów w stosunku do silnika o zapłonie samoczynnym, przez co, np.

przy ruszaniu pojazdu, następuje konieczność "wkręcania" silnika na wyższe obroty, a to skutkuje zwiększeniem zużycia paliwa i zmniejszeniem "użytecznego" zakresu obrotów silnika. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_o_zap%C5%82onie_iskrowym.

Widok do druku:

myjnia bezdotykowa biznes