Poznaj historię tego miejsca

wycieczka sharm wycieczka sharm
Strategiczne położenie Szarm el-Szejk doprowadziło do przekształcenia małej wioski rybackiej i utworzenia, po II wojnie światowej, egipskiej bazy marynarki wojennej. W 1956 roku podczas konfliktu z Izraelem Egipt stracił tę ówczesną osadę rybacką, która w 1957 roku powróciła do Egiptu.
Do 1967 r. stacjonowały tu siły pokojowe ONZ.
W obecnej dzielnicy Hadaba w roku 1960 mieścił się egipski garnizon wojskowy. W 1967 roku w jej okolicach nastąpiła blokada morska Cieśniny Tirańskiej, ogłoszona przez egipskiego prezydenta Nassera, uniemożliwiająca żeglugę izraelskich statków po Morzu Czerwonym.
Doprowadziło to do wojny z Izraelem, w wyniku której Izraelczycy zajęli półwysep Synaj wraz z Szarm el-Szejk (wówczas mała osada rybacka).
Z okazji jego zdobycia ułożono popularną izraelską piosenkę Szarm el-Szejk. Wkrótce Izraelczycy rozbudowali tę osadę. Po roku 1967 powstało miasto.

Nazywało się Ofira (hebr: ??????) ? od biblijnej krainy Ofir.

Nazwa ta była w użyciu do 1982 roku.
Ofirę zamieszkiwało wówczas 500 żydowskich rodzin (ok. 2 tys. osób). 14 maja 1968 roku otwarto lotnisko wojskowe Sił Powietrznych Izraela pod hebrajską nazwą Ofira, a w 1976 roku otwarto cywilny port lotniczy Ofira. Głównym celem inwestycji Izraelczyków w tym miejscu było uniemożliwienie Egiptowi blokowania Cieśniny Tirańskiej oraz kontrolowanie szlaku drogowego pomiędzy Ejlatem a wybrzeżem Zatoki Sueskiej. Ważną rolę zaczęła odgrywać turystyka, bowiem wpływy z niej wykorzystywano do finansowania kosztów izraelskiej okupacji wojskowej i osadnictwa na Synaju. Pod koniec lat 70 XX w.
wybudowano port morski Szarm el-Szejk.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Szarm_el-Szejk#Historia

Słowo Egipt - skąd pochodzi?

Egipt (arab.
??? , Mi?r ; dialekt egipski Má?r, /mas??/; łac.
Aegyptus; gr.
???????? , Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab.
???????? ??? ???????? , Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) ? państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji.

Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie.

Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone. Staroegipska nazwa kraju oznacza ?Czarny Ląd? i odnosi się do żyznych gruntów wzdłuż Nilu, będących przeciwieństwem sąsiadującej z nimi pustyni, ?Czerwonego Lądu?. Arabskie słowo Mi?r, obecna oficjalna nazwa kraju, ma pochodzenie semickie.

Według pierwotnego asyryjskiego rodzaju pisma słowa Misir / Musur są spokrewnione z hebrajskim słowem ????????? (Mitzráyim) oznaczającym kraj lub państwo.

Początkowe wąskie znaczenie tego słowa, rozumiane jako Egipt Dolny (Dolny Kraj), zostało rozszerzone na cały kraj (Górny i Dolny Egipt). Nazwy europejskie Egypt, Ägypten, Égypte, Egitto itd.

pochodzą z łacińskiego słowa Aegyptus i pierwotnie ze starogreckiego słowa ???????? (Aigyptos).
Koptowie utrzymują, że są bezpośrednimi potomkami staroegipskiego społeczeństwa z czasów faraonów.

Od ich imienia powstało greckie słowo aigyptos, które np.

w języku niemieckim przekształciło się w słowo Ägypten.
Według innych teorii słowo Aigyptos stanowi kontaminację egipskiego wyrażenia ?wt-k3-pt?, co oznacza ?Siedziba duszy boga Ptah?, przy czym jest to także nawiązanie do świątyni Ptaha w Memphis.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Egipt

Dla kogo ten kraj?

Mnóstwo hoteli i różnym standardzie, all inclusive, baseny i wspaniałe, ciepłe morze - właśnie to co roku przyciąga tłumy.

Nie zapominajmy o piramidach - na pewno warto obejrzeć je na własne oczy i przywieźć pamiątkowe zdjęcia.

Ciekawa jest także kultura tego kraju - pyszne jedzenie, taniec brzucha, lokalne targi.

Atrakcji z pewnością nie zabraknie - czy warto pojechać do Egiptu? Jeśli jesteś pasjonatem historii, kultury arabskiej, czy też po prostu chcesz odpocząć w dobrym hotelu - to zdecydowanie propozycja dla ciebie.
.

Widok do druku:

wycieczka sharm